Jdi na obsah Jdi na menu
 

Vladimír Mlynář

Když bylo Vladimírovi čtrnáct – patnáct let (žák základní školy). Byl jsem požádán přáteli o vytvoření série fotografií, které by Vladimír mohl poslat svému otci do Rakouska.

Jeho otec Zdeněk Mlynář podepsal Chartu 77 a podílel se na protirežimních aktivitách. Po represivním tlaku státní moci emigroval. Jeho maminka profesorka ekonomie na pražské VŠE Rita Klímová byla po sovětské invazi roku 1968 zbavena možnosti učit. Poté se účastnila disentu.

Kvůli svému původu nebyl Vladimír Mlynář za normalizace přijat na vysokou školu, podepsal Chartu 77 a živil se jako sanitář ve Všeobecné fakultní nemocnici na Strahově. V srpnu 1989 začal pracovat jako kotelník motolské nemocnice.

Mladý Vladimír na mne působil jako inteligentní kluk. Už v tomto věku rád četl i takovou literaturu jako Zámek od France Kavky. Hudebním idolem mu byl Bob Dylan – kultovní osobnost americké kulturní historie. Fascinovala jej nejen jeho hudba, ale i texty písní, které mu překládala maminka.

(Tyto fotografie ze soukromí Vladimíra Mlynáře nebyly nikdy uveřejněny a podléhají autorskému právu, je zakázáno je kopírovat a publikovat.)